راه اندازی یک وب سایت به منظور معرفی کسب و کار و خدمات مشاغل مختلف نیازمند مدیریت اصولی و به روز رسانی منظم سایت است. اگر سایتی طراحی شده و سپس هیچگونه فعالیتی جهت ارتقاء رتبه سایت در نتیجه جست و جوها گوگل انجام نشود شک نکنید که چنین سایتی زیاد دوام نیاورده و در مدت کوتاهی از لیست رقبای کاری حذف می شود. به همین دلیل است که سئو سایت اهمیت زیادی دارد. اما بهینه سازی هر سایت نیازمند استفاده از ابزار سئو است که از نظر موتور جست و جوی گوگل مورد تایید و کاملا قانونی است. این ابزارها کمک می کند تا شما بتوانید در هر لحظه سایت خود را آنالیز کرده و بدانید نسبت به سایت های رقبا در چه جایگاهی قرار دارید.

 

 

معرفی ابزار سئو

شما به کمک ابزارهای سئو می توانید وضعیت فعلی سایت خود را بررسی کرده و در نتیجه تمهیداتی را جهت بهتر کردن شرایط وب سایت ارتقا رتبه آن انجام دهید. در این مقاله به مهمترین ابزارهای سئو اشاره خواهیم نمود:

1-     Google Analytics

گوگل آنالیتیک یک از معروف ترین ابزارهای سئو است که به هیچ عنوان نمی توان کاربرد و نقش آن را انکار کرد. از جمله مهمترین اطلاعاتی که گوگل آنالیتیک در اختیار شما قرار می دهد می توان به دیدن صفحات با حداکثر ورودی و کلیک از گوگل، میزان خروج از سایت، بررسی ترافیک و درصد ورودی از طریق موتور جستجو اشاره نمود.

2-     Google Keyword Planner

یکی از فعالیت هایی که در هر سایت به منظور بهینه سازی انجام  می شود، تولید محتوای نوشتاری است که این محتوا باید براساس کلمات کلیدی متداول پیرامون موضوع مورد نظر انجام شود. این ابزار کمک می کند تا در مورد موضوعات خود کلمات کلیدی رایج و پرکاربرد را یافته و محتوای خود را بر این اساس تدوین کنید.

3-     Google Search Console 

این ابزار سئو به شما کمک می کند تا محتوای تکراری، وضعیت ایندکس صفحات، نحوه نمایش سایت در نتایج جستجو و مواردی از این قبیل را بررسی نمایید.

4-     Google PageSpeed Insights

شما با کمک این ابزار سئو نه تنها می توانید وضعیت سرعت سایت خود را بررسی کرده بلکه روش هایی را برای افزایش سرعت وب سایت  و بهتر نمودن وضعیت آن برای  شما ارائه خواهد کرد.

5-     Google Mobile-Friendly Test

با توجه به این که یکی از عوامل موثر در رتبه بندی هر سایت، انطباق آن با رزولوشن‌ ها و دستگاه‌های مختلف است لذا این ابزار کمک می کند تا شما وضعیت سایت خود را برای دستگاه هایی همچون موبایل بررسی کنید.

6-     Sitecheckup

به نظور بررسی سئو سایت، یافتن مشکلات و همچنین به دست آوردن راهکارهایی جهت رفع مشکلات سئو سایت می توانید از این ابزار سئو کمک بگیرید.

7-     Open Site Explorer

از جمله ابزارهای سئو که در راستای شناسایی و نمایش لینک ها کمک می کند، سایت اکسپلورر است.

8-     Browseo

شما به کمک این ابزار سئو می توانید وضعیت نمایش محتوا و لینک های قابل دسترس را از طریق عنکبوت های جست و جو کنترل نموده و در صورتی که متوجه شدید بخشی از محتوا نمایش داده نمی شود لذا باید در اولین فرصت برای رفع مشکل مربوطه اقدام کنید.