0

فرض کنیم که شما به عنوان یک کاربر برای اولین بار وارد سایتی شده اید و قصد دارید بررسی کنید که آیا این سایت می تواند نیاز شما را چه از نظر آموزشی و چه از نظر خرید و… برطرف کند یا خیر. مسلما اگر بخواهید تمامی قسمت های سایت را بازدید کنید زمان زیادی نیاز داشته و از حوصله شما خارج است. در اینجاست که نقش منوی ناوبری سایت اهمیت خود را نشان می دهد.

منوی ناوبری سایت کمک می کند تا کاربر بلافاصله پس از ورود به سایت بتواند سریعا سایت را بررسی کرده و به آنچه می خواهد دست پیدا کند. در نتیجه منوی ناوبری سایت کمک می کند تا میزان ریزش کاربر سایت کاهش یافته و از افت رتبه سایت در اثر ریزش کاربر جلوگیری شود.

نکات مهم در طراحی منوی ناوبری سایت

اکنون که از لزوم وجود منوی ناوبری در سایت ها آگاه شده اید لازم است بدانید که در زمانی طراحی منوی ناوبری سایت باید چند نکته را مد نظر قرار داد:

1-   با توجه به این که هدف منوی ناوبری سایت کمک به کاربر برای دسترسی سریع به قسمت های مختلف سایت است، لذا این منو نباید ساختار پیچیده ای داشته باشد بلکه منوی ناوبری باید ساده، واضح و صریح باشد.

2-   منوی ناوبری سایت باید از نظر رنگ، طرح، فونت، اندازه و… با سایر قسمت های سایت متفاوت باشد تا کاربر به محض ورود به این سایت متوجه منوی کاربری بشود. همچنین توجه داشته باشید که منوی ناوبری در تمام صفحات سایت باید یکسان باشد و به هیچ عنوان به سراغ تنوع در میان صفحات نباشید چرا که کاربر حس می کند با ورود به صفحه جدید، به سایت جدید وارد شده است از طرفی زمانی که منوی ناوبری در هر صفحه متفاوت باشد از نظر روانی بر روی تمرکز کاربر بر روی قسمت های مختلف سایت تاثیر می گذارد.

3-   طراحی منوی ناوبری سایت نباید عجیب و غریب باشد بلکه سعی کنید براساس طرح های متعارف این عمل را انجام دهید.

 

اصول طراحی منوی ناوبری سایت
اصول طراحی منوی ناوبری سایت

 

4-   تعداد و نحوه قرار گرفتن آیتم ها در منوی ناوبری باید براساس درجه اهمیت آن ها صورت گیرد. سعی کنید که از قرار دادن تعداد زیادی آیتم در منوی ناوبری سایت خودداری کنید.

5-   به هیچ عنوان منوی ناوبری خود را به صورت صوتی طراحی نکنید. در برخی از سایت ها زمانی که نشانگر موس روی آیتم های منوی ناوبری قرار می گیرد، موزیکی پخش می شود این کار برای کابر کسل کننده است.

6-   سعی کنید که برای آیتم های مختلف منوی ناوبری از افکت های متنوع و البته ساده استفاده شود تا زمانی که نشانگر موس بر روی هر آیتم قرار می گیرد کاربر متوجه شود که آیتم جدید برای او به نمایش گذاشته شده است.

7-   هر چه منوی ناوبری سایت از نظر گرافیکی ساده تر باشد سرعت باز شدن آن بالاتر خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + نه =