سئو کلاه سیاه و کلاهی که هرگز نباید به سر کنید!

دقیقا مثل کاراکترهای سفید، سیاه و خاکستری فیلم‌ها، پروژه مهم سئو هم به وسیله افرادی اجرا می‌شود که هر یک نقش‌های کاملا مثبت، کاملا منفی و نقشی مابین این دو یعنی خاکستری به خود می‌گیرند. اشخاص مثبت کلاه سفید به سر می‌کنند، به قواعد گوگل برای سئو و بهینه‌سازی سایت وفادار می‌مانند و با سئو اصولی و استاندارد سایت خود این وفاداری را نیز اثبات می‌کنند. در مقابل افرادی هم هستند که مشغول به سئو کلاه‌سیاه می‌شوند. کلاه‌سیاه‌ها همان افراد طمع‌کار عجولی هستند که می‌خواهند ره صدساله سئو را یک شبه طی کنند و به جایی برسند که سریع‌تر بتوانند از آن کسب درآمد کنند.

قبلا می‌شد به راه‌های پنهانی تا حدی گوگل را دست به سر کرد اما اکنون استفاده از سئو کلاه‌سیاه مثل راه رفتن روی لبه پرتگاه است؛ گوگل هوشمندتر از قبل است و هر آن ممکن است سقوط کنید!

کلاه‌سیاه‌ها چه کلاه‌هایی بر سر می‌کنند؟

وقتی در حال وب‌گردی هستید، اطرافتان پر است از سایت‌هایی که با تکنیک‌های کلاه‌سیاه مشغول سئو سایت خود هستند. کلاهی که هر یک از این سایت‌ها به سر می‌کنند ممکن است با دیگری تفاوت داشته باشد. به عبارت دیگر هر سئوکاری که قصد داشته باشد با تکنیک‌های کلاه‌سیاه وارد شود از چند کلاه خاص استفاده می‎کند تا به این وسیله کم‌تر شناخته شود:

·        تولید خودکار محتوا به وسیله نرم‌افزارهای مختلف

·        صفحات دروازه سایت یا صفحاتی که با عنوان  جعلی کاربر را به صفحات دیگر هدایت می‌کنند

·        متن‌ها یا لینک‌هایی که مخفی شده‌اند. به این شکل که موتور جستجو را با دیدن کلمه کلیدی مشابه داخل یک متن گول بزنیم؛ در حالی که آن متن هرگز مشابه با جستجو کاربر نیست

·        استفاده بیش از حد از کلیدواژه‌ها

·        ریپورت کردن وب سایت‌های رقیب

·        استفاده از پست‌های مهمان در سایت

·        ساخت دامین یا ساب دامین با محتوا تکراری

·        انتشار صفات یا پست‌هایی که حاوی ویروس یا بدافزار هستند

·        تمرکز روی یک کلمه کلیدی که بلافاصله برای موتور جستجو مشکوک به نظر می‌رسد

·        دایرکت کاربران به صفحاتی یا URLهای نامربوط

·        مزرعه لینک یا مجموعه‌ای از سایت‌ها که فعالیت اصلی آن‌ها لینک دادن به سایر سایت‌ها است

·        ترفند کلاه سیاه معروف Cloaking که در آن کاربر عبارت دیگری را جستجو می‌کند اما به صفحه دیگری هدایت می‌شود

 

سئو کلاه سیاه چیست
سئو کلاه سیاه چیست

سئو کلاه سیاه ؛ یک سرمایه‌گذاری پرخطر و جبران‌ناشدنی

قبلا گوگل خیلی راحت‌تر از کنار اشتباهات کاربران بعد از سئو کلاه‌ سیاه می‌گذشت؛ اما از وقتی که پنالتی‌های گوگل این قدر دقیق وارد عمل شده‌اند همه چیز فرق کرده است. اگرچه گاهی سئو کلاه‌ سیاه با نتایج معجزه‌آسایی همراه می‌شود که به شدت موجب دلگرمی وبمستر می‌شود اما پنالتی‌هایی که بلافاصله با الگوریتم‌های مختلف گوگل به شما تعلق می‌گیرد مزه این صدرنشینی در گوگل را تلخ می‌کند!

به همین سبب است که گفته می‌شود سئو کلاه‌ سیاه یک سرمایه‌گذاری پرخطر و جبران‌ناشدنی در امر بهینه‌سازی وب سایت است.

 

تکنیک کلاه سیاه
تکنیک کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه، یک تکنیک در حال افول

از آن جا که صفحه اول و رتبه‌های برتر گوگل بازدید و کلیک‌های بیش‌تری دریافت می‌کنند پس طبیعی است که به دنبال راه‌های سئو سایت، حتی میانبرهایی مثل سئو کلاه‌سیاه باشیم؛ اما هر چه بیش‌تر می‌گذرد، بیش‌تر تکنیک‌های کلاه‌سیاهی که افراد متقلب برای بالا کشیدن سایت خود استفاده می‌کنند فاش می‌شوند. هر تکنیکی که به تدریج رواج می‌یابد و بین کاربران مشترک می‌شود کم کم به الگوریتم‌های گوگل اضافه می‌شوند. بنابراین در جدیدترین الگوریتم‌های گوگل سیستم‌های ضدتقلب پیشرفته‌ای قرار می‌گیرد که در کسری از ثانیه شناسایی می‌شوند.

به جز این شناسایی دقیق و برنامه‌ریزی شده، برخی از تقلب‌هایی که شناسایی آن‌ها از عهده ماشین‌های گوگل خارج است توسط خود بازدیدکنندگان گزارش می‌شوند تا توسط کارشناسان گوگل بررسی شوند.

 

سئو black hat

گوگل ابزارهای پیشرفته‌تری هم برای شناسایی سئو کلاه‌ سیاه بین سایت‌های مختلف رقیب دارد. مثلا کروم به عنوان مرورگر رسمی گوگل اطلاعات کاملی از رفتار کاربران در اختیار آن قرار می‌دهد که به گوگل در ارزیابی فعالیت سایت‌های مختلف کمک می‌کنند.

سئو کلاه‌سیاه همیشه سیاه نیست

این که از سئو کلاه‌ سیاه استفاده کنیم یا نه کاملا نسبی است. همه چیز به پاسخ شما به این سوال بستگی دارد: قصد یک فعالیت طولانی و حتی دائمی را دارید؟

اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است پس از همین حالا از سئو کلاه‌ سیاه دوری کنید. اما اگر هدف شما دوره‌ای و مدت‌دار است و ترسی از عواقب سئو کلاه‌ سیاه ندارید می‌توانید همین حالا از کلاه‌سیاه بهره بگیرید و مطمئن شوید کلاه سیاه همیشه سیاه نیست!