با توجه به این که در دنیای امروز اینترنت در کل دنیا با سرعت بالا گسترش یافته و این توسعه همچنان ادامه دارد، آدم ها در هر نقطه از جهان به راحتی می توانند در هر لحظه از وضعیت یکدیگر خبر داشته باشند. این پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که از این فرصت پیش آمده بهره مند شده و جهت پیشرفت کسب و کار و فعالیت های خود استفاده کنند. در این راستا، سایت های مختلف به مرور زمان راه اندازی شده و شروع به فعالیت کردند. از این طریق صاحبان سرمایه بهتر و سریع تر می توانند خدمات خود را در کمترین زمان ممکن به کل جهان معرفی کرده و در نتیجه هر روز بازار کسب و کار خود را از طریق جذب مشتریان و حتی حامیان کاری بیشتر افزایش دهند. اما لازم است بدانید که زمانی سایت شما تعداد بازدید بیشتری خواهد داشت که در رتبه بندی گوگل، جایگاه بالاتری را به دست آورده و در نتیجه در زمان جست و جوی کاربران احتمال دیده شدن سایت شما بیشتر شود. برای رسیدن به این موقعیت باید سایت خود را براساس اصول بهینه سازی سایت طراحی و بهینه سازی کنید.

 

بهینه سازی سایت
بهینه سازی سایت

اگر مطالب فوق را با دقت مطالعه نموده اید تا اینجای مقاله به اهمیت توجه به بهینه سازی سایت پر برده اید. مسلما برای همه مدیران وب سایت های مختلف به ویژه سایت های تبلیغات کسب رتبه بالا از نظر گوگل و موتروهای جست و جو بسیار مهم بوده و برای رسیدن به این سطح از موفقیت فعالیت های مختلفی را به منظور بهینه سازی سایت خود انجام می دهند. اما لازم است بدانید که بهینه سازی وب سایت باید براساس اصول و قواعدی صورت گیرد تا نه تنها منجر به تاثیر مثبت بر روی موقعیت سایت شما در گوگل شود بلکه از نظر آنالیزهای گوگل سایت شما به عنوان یه وب سایت متخلف شناخته نشود.

بهینه سازی سایت چیست

منظور از بهینه سازی سایت کلیه فعالیت ها و اقداماتی است که مدیران سایت برای افزایش رتبه و ارزش خود در نتیجه موتورهای جست و جو به ویژه گوگل انجام می دهند. علت توجه ویژه به بهینه سازی سایت افزایش جذب تعداد بیشتری از کاربران است. زمانی که سایت شما دارای رتبه بالاتری از نظر موتورهای جست و جو باشد، در زمان سرچ کاربر در موتور جست جو پیرامون موضوعات مرتبط با سایت شما شانس دیده شدن وب سایت بیشتر خواهد شد. به همین دلیل است که همیشه طراحان و سئوکاران حرفه ای تاکید ویژه ای بر روی بهینه سازی سایت دارند. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر جلوه گر خواهد شد که هدف شما از راه اندازی سایت تبلیغات خدمات و کالا بوده و جذب مشتریان بیشتر برای شما اولویت دارد در نتیجه باید مرتبا سایت را به روز رسانی کرده و بهینه سازی کنید.

اصول بهینه سازی سایت

بنابر ضرورت این موضوع لازم دانستیم در این قسمت به معرفی اصول بهینه سازی سایت بپردازیم:

1-   انتخاب کلمات کلیدی مناسب
2-   استفاده از کلمات کلیدی به صورت اصولی و به تعداد مناسب
3-   استفاده از کلمه کلیدی در عنوان مقاله
4-   تولید محتوای به روز، ایده آل و مرتبط با موضوعیت سایت
5-   لحاظ کردن کلمات کلیدی در 100 کلمه اول و 100 کلمه آخر مقالات
6-   لینک دهی کلمه کلیدی به صفحات وب سایت
7-   جاگذاری عنوان در تگ H1 در طراحی سایت
8-   استفاده از شبکه های اجتماعی در طراحی سایت
9-   افزایش سرعت بارگذاری سایت

تاریخچه بهینه سازی سایت

اگر بخواهیم به زمان شروع بهینه سازی سایت که به عنوان نقطه عطف در فعالیت های اینترنتی شناخته شده است اشاره کنیم، باید به اوایل دهه 90 میلادی بازگشت. در این زمان صاحبان سایت های مختلف سعی کردند که بیشتر برای سایت های خود ارزش گذاری کنند تا در نتیجه جست و جوهای گوگل و رتبه بندی آن رنکینگ بالاتری را به دست بیاورند. در این زمان افراد متوجه شدند که لازمه کسب این موفقیت توجه بیشتر به محتوای سایت و به روز رسانی به موقع آن است. و دقیقا همین تغییر تفکر مدیران سایت ها منجر به ورود اصول بهینه سازی سایت به مسائل مرتبط با مدیریت سایت شد.

اهداف بهینه سازی سایت

در بیان اهمیت بهینه سازی سایت لازم است به چند هدف عمده این مسئله اشاره کنیم:

1-   افزایش رتبه و رنکینگ سایت از نظر موتورهای جست و جو به ویژه گوگل
2-   افزایش تعداد بازدید از سایت
3-   کمک به جذب تعداد بیشتر کاربران ثابت
4-   کمک به افزایش تبلیغات برای کسب و کار صاحبان سرمایه
5-   جذب مشتریان بیشتر در مورد سایت های خدماتی و اقتصادی
6-   تبدیل خدمات شما به برند معروف
7-   و….